6 sposobów, które sprawią, że ludzie będą Cię lubić

Zazwyczaj chcemy, żeby inni nas lubili. Jest to przede wszystkim miłe uczucie. Poza tym, w pewnym sensie podbudowuje nasze poczucie własnej wartości, bo świadczy o tym, że jest w nas coś wyjątkowego. To, że ludzie nas lubią sprawia także, że jesteśmy w ich oczach bardziej atrakcyjni. Sympatia innych jest też zasobem, który możemy wykorzystywać w sferze zawodowej.

Generalnie, lepiej nam się żyje ze świadomością, że jesteśmy lubiani. Co więc zrobić, żeby tę sympatię zdobyć, zintensyfikować lub utrwalić? 6 skutecznych metod!

1). Może się to okazać dla Ciebie wielkim zaskoczeniem, ale w pierwszej kolejności musisz zrozumieć i przyjąć za pewnik jedną z właściwości człowieka. Ludzie się Tobą nie interesują. Naprawdę. Zaufaj mi, że inni ludzie kompletnie nie są zainteresowani Tobą. Co pocieszające, nie interesują się także mną. Niech Cię to jednak nie urazi, ponieważ wynika to z prostego faktu, który musisz sobie uświadomić na drodze do zdobycia ich sympatii. Otóż ludzie interesują się wyłącznie sobą. Najczęściej używanym zaimkiem jest zaimek „ja”, równie często używamy słów „moje” i „mnie” oraz wyjątkowo często naszą odpowiedzią na opis cudzych trosk, czy sukcesów jest relacjonowanie własnych.

Wszystko to świadczy o dwóch podstawowych kwestiach- interesujemy się tylko sobą i oczekujemy zainteresowania innych. Z tego wynika pierwsza zasada.

ZASADA I: Musisz interesować się innymi ludźmi.

Chodzi tu przede wszystkim o szczere zainteresowanie sytuacją drugiej osoby, jej zachowaniami, myślami, strategiami radzenia sobie w życiu. Musisz zadawać pytania, uważnie słuchać i poświęcać czas drugiej osobie, starając się nie absorbować jej przestrzeni swoim „ja”, „moje”, „mnie” itd. Musisz to robić szczerze. Fałszywa zainteresowanie i wymuszona uwaga mogą prowadzić do odwrotnych rezultatów. Niezwykle istotne są też przekazy niewerbalne- oczywistym jest, że zachowania takie jak ziewanie, przysypianie, czy wędrowanie wzrokiem po przedmiotach dookoła nie są wyrazem żywego zainteresowania rozmówcą. Skuteczne za to może okazać się spontaniczne reagowanie na wypowiedzi drugiej osoby, zadawanie uzupełniających pytań, czy ożywione i entuzjastyczne przywitanie- już jako początek udanego spotkania.

2).  Jedni mówią „nie szata zdobi człowieka”, drudzy mówią „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. To, w co uwierzymy, na pewno, odbije się na naszych relacjach. Szczególnie w ich fazie „prenatalnej”. Nasz zewnętrzny wizerunek zawiera olbrzymi ładunek informacji dla osób ze świata zewnętrznego, zwłaszcza dla tych, którzy wiedzą o nas niewiele lub nic. Nigdy nie powinieneś wierzyć Lidziom, którzy nie przywiązują uwagi do tego jak wyglądają. Dlaczego? Cały Twój wizerunek jest Twoją wizytówką. Można pójść krok dalej i powiedzieć, że jest to środek służący do reklamowania produktu, jakim jest Twoja osobowość, umiejętności, pasją czy zawód. Twój wygląd jest kanałem przekazu tego kim jesteś. Pisząc o wizerunku, który ma znaczenie dla budowania sympatii w relacji ważny jest głównie jeden jego element…

ZASADA II: Musisz się dużo uśmiechać.

Szczery, pełny uśmiech sprawia, że jesteś odbierany jako osoba sympatyczna, taka która w razie potrzeby chętnie udzieli pomocy i wsparcia, taka z którą warto się przyjaźnić, bo jest ciepła i serdeczna. Na pewno nie stracisz ani w relacjach osobistych, ani w biznesowych, jeśli zaczniesz się częściej uśmiechać. W życiu bywa tak, że coś jest dla nas przyjemne lub miłe i tak to odbieramy, ale nie uzewnętrzniamy tego np. poprzez uśmiech. Spróbuj to zmienić. Uśmiechaj się za każdym razem, gdy poczujesz, że spotyka Cię coś miłego. Poznanie nowej osoby to szansa na nawiązanie owocnych kontaktów, poszerzenie wiedzy, spędzenie czasu w gronie nowych, ciekawych osób. Czy to powód do uśmiechu? Zdecydowanie. Uśmiech ma olbrzymią moc, jest skuteczny w przezwyciężaniu dystansu. Spróbuj przez tydzień uśmiechać się w sposób kontrolowany (ale szczery!) w sytuacjach miłych, a zobaczysz, że z czasem stanie się to nawykiem i pozytywnie wpłynie na to, jak spostrzegają Cię inni ludzie.

3).  Pomyśl przez chwilę, kiedy czujesz się ważny? Wyjątkowy? Warty uwagi?

Wszyscy naprawdę lubimy się tak czuć, właśnie dlatego często nieświadomie dążymy do takich kontaktów, w których nasza wartość jest podkreślana, czujemy się wyjątkowo dobrze. Chcemy, żeby nas zauważono, doceniono. Jesteśmy głodni uwagi. To wszystko sprawia, że trwalsze i stabilniejsze relacje tworzymy z tymi osobami, które już na początku znajomości wykazały, że są nami zainteresowane. Dlatego właśnie musisz zrobić jedną ważną rzecz, za każdym razem, gdy poznajesz nową osobę…

ZASAD III: Ćwicz swoją pamięć, zapamiętuj!

Zapamiętuj. Po prostu bardzo uważnie słuchaj i dokładnie zapamiętuj, a później wykorzystuj okazje by pokazać jak uważnie słuchałeś i jak wiele zapamiętałeś. Zacznij od imienia i nazwiska. Nic nie jest wyrazem większej ignorancji i braku zainteresowania niż nieznajomość imion, czy nazwisk osób i zwracanie się do ich bezosobowo. Czy to dodaje im wartości? Bynajmniej. To też nie sprawi, że Twoja wartość w ich oczach wzrośnie. Przeciwnie.

Możesz stworzyć specjalny notes, w którym będziesz gromadził ważne informacje o osobach, z którymi chcesz poprawić relacje. Zapisuj nazwiska, daty urodzin, ważne wydarzenia. Nie chodzi tu o oszukiwanie i tworzenie iluzji, ale o to, że pamięć ludzka zawodzi, a to sprawia przykrość tym, o których zapominamy. Jeśli jest na to sposób, to tylko głupiec z niego nie skorzysta.

4). Rozmawiamy ze sobą wszyscy i to często. Jak często jednak pozostajemy w sferze grzecznościowej wymiany informacji? Zdecydowanie za często.

Jestem przekonana, że wiele razy zdarzyło Ci się przestać słuchać drugiej osoby w trakcie jej opowieści, albo zmienić jej tor- zaczynając mówić o sobie lub o swoich bliskich. Nie słuchamy tego co inni mówią, bo czekamy na swoją kolej, w głowie budując scenariusze NASZEJ opowieści. Po raz kolejny trzeba odwołać się do zasady mówiącej o utrwalonym w nas głodzie uwagi. My tego po prostu bardzo potrzebujemy, dlatego….

ZASADA IV: Słuchaj uważnie i adekwatnie reaguj.

Zadawaj uzupełniające pytania, pozwól rozmówcy na prowadzenie swobodnej narracji. Niech uwolni się od ciężaru wszystkich słów. Wtedy na pewno odejdzie w poczuciu, że prowadził fascynującą rozmowę, bowiem intensywnie uczestniczył w niej ktoś niesamowicie ciekawy… on sam.

5).  ZASADA V: Zainteresuj swojego rozmówcę.

Jeśli nastolatka będzie skazana na kilkugodzinną rozmowę z młodą matką zauroczoną trudami i blaskami macierzyństwa, czy uzna ją za osobą ciekawą i wartą zaprzyjaźnienia? To raczej wątpliwe. Przyczyną będzie tu brak porozumienia na linii zainteresowań. Wielu z nas może deklarować, że chce się rozwijać, poznawać nowe obszary. W gruncie rzeczy, jesteśmy jednak najbardziej zainteresowani tym, co już w nas kiełkuje, dlatego najskuteczniejszą formą zainteresowania rozmówcy jest odnalezienie płaszczyzny wspólnej, nawet takiej w której my jeszcze jesteśmy laikiem, ale rozmówca, być może, jest ekspertem. Dajmy się czegoś nauczyć. Dajmy drugiej stronie poczuć się ważną i wyjątkową osobą z ważną i wyjątkową pasją.

6).  Cały ten asortyment postaw sprowadza się według mnie do tego, że w budowaniu relacji musimy zawsze zachowywać się autentycznie i szczerze. Podstawą jest tu świadoma decyzja by podjąć próbę odnalezienia w drugiej osobie właśnie tego jednego, magicznego pierwiastka- wyjątkowości, unikatowości, ważności.

ZASADA VI: Spraw by człowiek poczuł się ważny.

Poświęć swoją uwagę, energię, inteligencję, doświadczenie na poszukiwanie tego, co jest naprawdę ważne w drugiej stronie i nie trać okazji by jej to okazywać.

Zaangażowanie w relacje jest chyba kluczem w szukaniu odpowiedzi na pytanie- jak sprawić, żeby ludzie nas lubili.

Reklamy

3 myśli na temat “6 sposobów, które sprawią, że ludzie będą Cię lubić

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s