Jak rozpoznac uzaleznienie od Internetu? 6 kroków

Czasy się zmieniają. Rozwój technologii daje nam coraz większy wachlarz możliwości. Międzynarodowa komunikacja nie stanowi już większego problemu, a rozwiązanie wielu trudności zostało ograniczone do jednego specyficznego stanu. Stanu podłączenia do sieci internetowej.  Dziś pozostawanie „online” przez większą część doby nie stanowi luksusu, przeciwnie, zaczyna być uznawane za normę. Być może to właśnie te zmiany kulturowe i technologiczne sprawiają, że coraz trudniej jest nam odnaleźć granicę pomiędzy faktyczną normą a patologią, w przypadku korzystania z zasobów Internetu. Dzisiejszy tekst, mam nadzieję, odrobinę uwrażliwi Cię na zjawisko, z jakim obecnie coraz częściej się spotykamy- zjawisko uzależnienia od Internetu.

Gdybyśmy chcieli orientacyjnie zlokalizować, od kiedy w ogóle rozpoczął się problem uzależnienia  sieciowego w naszym społeczeństwie, to odnieślibyśmy się do  tego, że  mniej więcej od połowy lat 90 badacze zaczęli interesować się tym zjawiskiem. Skoro zasłużyło ono na zainteresowanie badaczy, na pewno nie było zjawiskiem w skali mikro. Przede wszystkim trudność stanowiło wówczas samo ulokowanie zjawiska, bo to tej pory, mówiliśmy zwykle o uzależnieniach chemicznych. Uzależnienie od Internetu jest natomiast kategorią uzależnień  niechemicznych, inaczej mówiąc behawioralnych (obok m.in. hazardu czy uzależnienia od seksu).  Jednym z najwybitniejszych badaczy tego obszaru jest Pan o nazwisku Griffiths, który zaproponował pojęcie technologicznego uzależnienia. To właśnie na teorii tego badacza oprzemy się, szukają wskazówek do rozpoznania uzależnienia.

  1. Dominacja

Tym, co bez wątpienia stanowi sygnał alarmowy jest zaabsorbowanie korzystaniem z Internetu. Pojawia się ono, kiedy możliwość korzystania z Internetu staje się najważniejszą aktywnością, zdecydowanie dominującą względem innych zajęć.  Osoba uzależniona nieustannie dąży do realizacji swojego pragnienia bycia „online”. Uzależniony bardzo często myśli o korzystaniu z Internetu, marzy o tej aktywności, dokładnie ją planuje, a kiedy już się mu to uda…

  1. Zmiana nastroju

…to pojawia się przyjemne uczucie odprężenia i redukcja negatywnych odczuć, m.in. niepokoju, które pojawiały się w sytuacji bycia „offline”, bez dostępu do sieci internetowej.  Oznacza to, że brak dostępu do sieci powoduje uczucia negatywne, które z kolei są redukowane i zastępowane uczuciami pozytywnymi w momencie uzyskania dostępu do Internetu. Pojawia się sytuacja, w której nasz nastrój jest zależny od tego, czy korzystamy z Internetu, czy też nie. Inaczej mówiąc, kiedy osoba uzależniona nie może korzystać z sieci staje się nerwowa, złości się lub smuci.

  1. Tolerancja

Niestety wraz z rozwojem uzależnienia zmienia się nasza tolerancja (zupełnie jak w przypadku uzależnień chemicznych). Ca to oznacza w praktyce? Otóż częstotliwość korzystania z Internetu, lub czas jaki temu poświęcamy zaczyna stopniowo wzrastać, ponieważ tylko wtedy uzyskujemy pożądaną przez nas satysfakcję. Użytkowanie Internetu o takiej samej częstotliwości jak wcześniej, mówiąc najprostszym językiem, po prostu już nam nie wystarcza. Chcemy więcej. Jeśli kiedyś korzystaliśmy z sieci 2-3 godziny na dobę, to wraz z rozwojem zależności, czas ten wydłuża się.

  1. Objawy odstawienie

W sytuacji kiedy dana osoba nie może korzystać z Internetu, zostaje od niego odizolowana, pojawiają się talie uczucia jak niepokój, lęk, przygnębienie. Zmienia się nastrój ogólny, czasem też samoocena i sposób spostrzegania otaczającego świata, a nawet własnych możliwości.

  1. Konflikty

Użytkowanie Internetu zaczyna prowadzić do dwojakiego rodzaju konfliktów- konflikty interpersonalne, czyli z osobami z otoczenia- bliskimi, rodziną i przyjaciółmi, które w dużej mierze wynikają z zaabsorbowania aktywnością internetową lub wysyłanymi przez otoczenie sygnałami, które wyrażają ich negatywne nastawienie wobec uzależnienia.

Drugim rodzajem konfliktów są te intrapsychiczne, czyli wewnętrzne, które mogą pojawić się w sferze funkcjonowania osoby uzależnionej.

  1. Nawrót

Po próbie ograniczenia lub zaprzestania korzystania z Internetu pojawia się nawrót i intensyfikacja tej aktywności, co wskazywać może, że osoba utraciła kontrolę nad daną aktywnością. Nawet jeśli pojawia się pewien stopnień świadomości problemu oraz chęć jego przezwyciężenia, osoba nie potrafi przestań używać Internetu, aktywność ta stanowi centrum jej życia, które pozbawione tego, staje się (w odczuciu uzależnionego) nudne, smutne, nic nie warte.  Oznacza to, że po okresach, w których aktywność uzależnionego w sieci została zmniejszona i tak następuje powrót do sytuacji uprzedniej.

 

Na uzależnienia od Internetu szczególnie narażone są osoby młode, które urodziły się w czasach cyfrowych i dla których cyfryzacja jest normą, dlatego trudne może być dla nich odnalezienie w tym aspekcie swoich granic. Bądźmy uważni i wrażliwi na sygnały, jakie wysyłają nam bliscy. 

Reklamy

4 myśli na temat “Jak rozpoznac uzaleznienie od Internetu? 6 kroków

  1. O uzależnieniu od internetu można było mówić dawno temu. Obecnie cała nasza cywilizacja opiera się o internet, więc nie ma znaczenia, czy się uczysz, pracujesz czy chcesz z kimś porozmawiać. Jesteśmy skazani na internet 🙂

    Polubienie

    1. Dlatego właśnie trzeba być wrażliwym na wszystkie niepokojące sygnały. Konsekwencje uzależnień behawioralnych są często bardzo poważne, a mam wrażenie ze społeczeństwo trochę je momentami bagatelizuje, bo nie odbywa się przy udziale substancji. Dziękuję za Twój komentarz. Pozdrawiam! 🙂

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s