Fenomen Blondynki

Długie nogi, długie włosy, krótkie związki, czyli fenomen blondynki.

O co tak naprawdę chodzi z tymi blondynkami?

Masowo kpimy z ich wątpliwej inteligencji. Stereotypowo myślimy- ładne, ale naiwne, nieżyciowe, no cholernie głupie.  Po prostu.  Być może Cię zaskoczę, ale nie istnieją żadna badania, który wskazywałyby na istnienie związku pomiędzy kolorem włosów danej osoby a jej ilorazem inteligencji. Niestety. Istnieją natomiast inne badania.

Pierwszy rzut:  czy blondynki są bardziej atrakcyjne niż kobiety o innym kolorze włosów?

Eksperyment, który przeprowadziła Viren Swami z University of Westminster pozwala przypuszczać, że statystycznie  jest to całkiem możliwe. W ów eksperymencie młoda kobieta odwiedzała kluby nocne w Londynie wykorzystując za każdym razem perukę o innym kolorze włosów. Okazało się, że wersja blond zdobyła zainteresowanie tylu klubowych samców, co wersja czarna i ruda. Łącznie.

Przyczyna? Pewności oczywiście nie ma, ale całkiem możliwe, że chodzi o typowość i dostępność. Prosta reguła, że to co rzadkie jest bardziej pożądane, może znajdować zastosowanie także tutaj. Kobiety o włosach jasnych z natury, to jedynie 2% światowej populacji. Skala mikro.

Drugi rzut: czy blondynki to łatwe zdobycze seksualne?

No tutaj rola mass mediów. Bo co myślimy, kiedy słyszymy Marilyn Monroe? Brigitte Bardot?  Albo Pamela Anderson? Niekwestionowany symbol seksu lat 90.  Bardziej współczesny przykład? Kate Hudson, Reese Witherspoon. Wymieniać można jeszcze długo. Nie zadajemy sobie pytania „dlaczego sądzimy, że blondynki są łatwe?”, pytamy raczej „czy wszystkie blondynki są łatwe?”. Wystarczy przejrzeć fora internetowe. Stereotyp blondynki zakorzeniony jest w naszej społecznej tożsamości mocno i skutecznie umacniany przez żywe przypadki, z którymi obcujemy w codziennym życiu.

Pytań jest wiele, dlatego tutaj będziemy szukać odpowiedzi- na pytania o wielkie i małe rzeczy, kulturę, społeczeństwo, relacje międzyludzkie, a przede wszystkim o to, co myślimy o świecie i dlatego tak o nim myślimy.

Zapraszam

Reklamy

2 myśli na temat “Fenomen Blondynki

    1. Stereotypy to do siebie mają, że ich nie lubimy, a sami podsycamy. Akurat z „fenomenem blondynki” zmagam się od wielu lat, jakiś czas temu przestałam z nim walczyć- jak mów Dalajlama- jeśli ktoś daje nam prezent, którego my nie przyjmujemy, to do kogo ten prezent należy?
      Do przemyślenia 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s